• 22 May 15

Malta Dil Eğitiminin yanı sıra tarihi zengin bir mimari ve kültür birikimiyle büyük bir açıkhava müzesi adeta.

Valletta


1565 yılında Osmanlı ordusu ve donanmasının gerçekleştirdiği Büyük Kuşatma sonrası inşa edilen Valletta bugün de Malta’ nın başkenti. Ortaçağ’ dan kalma yapısını koruyan Valletta UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almakta.


Şehir girişinde göreceğiniz Auberge de Castille İspanyol şövalyelerin hanı olarak kullanılmaktaydı. Bugün ise başbakanlık binasıdır. Biraz ilerde Baracca Bahçesi’ nden bütün Büyük Liman, Vittoriosa, Senglea ve endüstri merkezi olan Marsa’nın harika bir manzarası izlenebilir.


St. John’s Manastır ve Katedrali 16.YY’da inşa edilmiş 17.YY’ da iç dekorasyonu tamamlanmış. Bugün dünyanın en güzel barok kiliselerinden biri olarak kabul ediliyor. Katedral kıymetli taşlar, altın ve gümüş ile süslenmiş sunak kısmı, Malta taşı üzerine direkt olarak yapılmış yağlıboya tabloları, Caravaggio’ nun iki önemli tablosu ve yerlerdeki renk renk mermerler kullanılarak yapılmış olan büyük üstatlara ait mezar kitabeleri ile gerçekten eşsiz bir sanat eseridir. Şövalyeler Sarayı’ nda ise dünyanın en büyük zırh koeksiyonunu barındıran silah müzesi, Flaman goblenleri ile süslü şövalyelere ait toplantı salonu, büyük toplantı salonu görülebilir.


Mdina


St. Jean Şövalyeleri Malta’ ya gelinceye kadar adaların başkenti olan Mdina Malta Adası’ nın en yüksek tepesi üzerinde yer alıyor. 18. YY başında tüm şehir yenilenmiş olmasına rağmen Ortaçağ’ a ait karakteristik özelliklerini kaybetmemiş. Büyük bir kale içinde yer alan Mdina’ nın dar sokaklarında taşıt trafiği olmaması nedeni ile huzurlu bir sessizlik içinde tarihi dokunun keyfini çıkarabilirsiniz.


Düzenlediğimiz turlarda Mdina yakınıda yer alan cam yapım atölyelerini de ziyaret ediyoruz. Burada cam bibloların yapılışını görebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.


Mosta


Dünyanın en büyük kilise kubbelerinden birine sahip olan, mimarisinde Roma’ da bulunan Pantheon’ dan esinlenilmiş Mosta Katedrali şehrin en önemli özelliği. 1942 yılında şehre atılan bir bomba bu katedrale isabet etmiş ve patlamadığı için halk kilisenin farklı bir kutsallığı olduğuna inanmış. Bugün de bu patlamayan bomba ve o döneme ait eserler kilise içinde sergileniyor.


Marsaxlokk & Marsascala


Malta’ nın güneyinde yer alan bu balıkçı köyleri her ne kadar modern turizmin gelişmesi ile tatil merkezlerine dönüşmüş olsalar da geleneksel havalarını koruyorlar. Ülkenin en ünlü balık restaurantları bu köylerde deniz kıyısında bulunuyor. Pazar günleri Marsaxlokk limanında kurulan sokak pazarını da kaçırmamalısınız.


Gozo


Malta’ nın kardeş adası Gozo’ da en az merkez ada kadar ilginç. Zamanın yavaş geçtiği, sessizlik ve sakinliğin hakim olduğu bu adada yine Malta’ da olduğu gibi adanın en yüksek yerinde adanın başkenti Rabat (Victoria) kalesi, katedrali, adalet sarayı ve piskoposluk sarayı ile yükseliyor. Kale surlarından Gozo adasının tamamını, Malta’ nın batı kıyısı falezlerini ve kuzey kıyılarını görebileceğiniz harika bir manzara izlemek te mümkün. Truva, Gladyatör, Monte Cristo Kontu gibi ünlü filmlerin çekildiği Dweijra’ daki kaya oluşumları, iç deniz ve mercanlar benzersiz güzellikte olmanın yanında ülkenin en önemli dalış noktası olma özelliğine sahipler.


Ta’Pinu Kilisesi’ ni Papa Jean Paul II ziyaret ettiği zaman bütün ada halkı orada toplanmış. Dünyanın her yerinden ziyaretçileri olan bu kilisede dua etmenin amansız hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor.


3 Şehirler


Vittoriosa, Cospicua ve Senglea’ dan oluşan ve Büyük Liman’ a bakan bu bölge “3Şehirler” diye bilinir. Bunun nedeni bu üç şehrin Osmanlı Kuşatması sırasında Malta’ nın savunulmasında çok önemli bir rol oynamış olması ve sonrasında Büyük Üstat Rafael Cotoner döneminde bu üç şehrin etrafına özel surlar yapılmış olmasıdır.


Vittoriosa bu üç şehir arasında en önemli ve ilginç olanıdır. St.Jean Şövalyeleri Rodos’ tan ayrılıp Malta’ ya geldiklerinde ilk olarak burada yerleşmiş ve ilk kalelerini, kiliselerini, hastanelerini ve hanlarını burada yapmış, buna bağlı olarak Büyük Kuşatma sırasında Şövalyeler’ e ait karargah merkezi burada St. Angelo Kalesi’ nde kurulmuştur. 
Kuşatma sonrasında Valletta kenti kurulunca yönetim merkezi de buraya taşınmıştır.


Vittoriosa’ nın en ilginç yerleri arasında Ziya Gökalp, Şemsettin Sami gibi önemli Türk aydınlarının da sürgün edildiği St.Angelo Kalesi, bugün Denizcilik Müzesi olarak kullanılan Royal Bakery, St.Lawrence Katedrali, Engizisyon Sarayı ve Büyük Kuşatma Anıtı’ nın bulunduğu meydan sayılabilir.


Senglea ise Malta’ da seçilen ilk Büyük Üstat olan Jean Claude De La Sengle tarafından kurulmuş olması nedeni ile onun adını taşıyan küçük bir şehir. Malta’ nın en güzel gözetleme kulesi olan Gardiola burada bulunuyor ve tüm Büyük Liman’ ın en güzel manzaralarından birini sunuyor.