• 12 Apr 14

Türkiye’ye yakınlığı, doğal ve tarihi güzellikleri ve köklü geçmişiyle dikkatleri üzerine çeken ve son yıllarda hem dil eğitimi için hem de yaz tatili için binlerce insanı topraklarında ağırlayan Malta Adası’nın mutfak kültürü nasıldır, neler tüketilir, neler ünlüdür diye düşündük. Ayrıca Malta’ya giden öğrencilerimize de faydası olacağına inandığımız için, Malta mutfağı hakkında genel bir bilgilendirme yazısı hazırlayalım istedik.

Son yıllara kadar geleneksel Malta yemekleri evlerden uzaktı ve yalnızca köylerdeki barlarda bulmak mümkündü. Bugün ise pek çok restoran, geleneksel yemekleri kendi spesiyalleri ile ziyaretçilerine sunmaktadır.


Malta mutfağı; yüzyıllarca orada yaşamış olan, İngiliz, İtalyan, İspanyol ve Arap mutfaklarından oldukça etkilenmiştir. Sicilya mutfağı ile büyük benzerlikler taşımaktadır. İki ada birbirinden yalnızca 90 km uzaklıktadır ve iklimleri, toprakları ve balık türleri aynıdır. Bir ada ülkesi olmasının etkisiyle deniz mahsulleri ağırlıklı olarak tüketilmektedir. Ancak en popüler iki yemek makarna ve pizzadır. Her köşe başında dilimler halinde satış yapan bir pizzacı bulmak mümkündür.


Mevsimlik salatalar ve sebzeler, Malta mutfağının önemli bir diğer parçasını oluşturmaktadır. Patlıcan, domates, biber, kabak ve soğan gibi mevsimlik sebzeler kıyılmış et, zeytin, sarımsak ve taze baharatlarla daha da lezzetli olmaktadır. Malta halkı için de, akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olan salatalar, bir salata olmaktan fazlasıdır, adeta yaratılmış bir kültürdür.  • Minestra: Minestra, içinde domates, bezelye ve makarna bulunan, İtalyan minestrosuna (et, sebze ve makarna karışık koyu bir çorbadır) çok benzeyen koyu bir çorbadır.

  • Aljotta: Aljotta, domates, pirinç ve bol miktarda sarımsakla yapılan çok lezzetli bir balık çorbasıdır. Minestra ve Aljotta çorbaları Malta Adası’nın en popüler iki çorba türüdür ve hemen her restoranda farklı sunumlarla bulunmaktadır.

  • Soppa tal-armla: Malta Adası’nda tüketilen bir diğer ünlü çorba olan ve ‘Dul çorbası' olarak da adlandırılan, geleneksel olarak içinde sadece yeşil veya beyaz ürünlerin bulunduğu bir sebze çorbasıdır. Karnabahar çiçeği, ıspanak, hindiba, bezelye gibi malzemeler haşlanmış yumurtanın üzerine dökülüp, gbejniet peyniri ve bir parça rikota peyniriyle karıştırılarak yapılır.


Malta’ya gittiğinizde tavşan etinden yapılan çok çeşitli yemeklerle karşılaşmanız mümkündür. Malta Adası’nda tavşan etinden türetilerek yapılan yemekler çok ünlüdür ve artık geleneksel bir hal almıştır.  • Fenkata: Fenkata, genellikle kırsal kesimlerde toplu olarak yenen bir tavşan yemeğidir. Bu yemeğin kökeninin, adayı işgal edip tavşanları avlayan ve onların yerel rollerini hiçe sayan şövalyelere karşı yapılan ayaklanmalara dayandığı kabul edilmektedir. En önemli fenkata, L-Immarja'da haziran ayının sonlarında gerçekleşen, yüzlerce insanın Buskett Bahçelerinde toplanıp, tavşan yiyip, şarap içip, gece boyunca, türküler söyleyip dans ettiği hasat bayramıyla özdeşleştirilir. Fenkata, bir grup arkadaşın veya ailenin, kırsal bir restoranda, bir akşam toplanıp, kutlama yaptığı özel günlerde de yenmektedir. Malta’ya gittiğiniz takdirde eğer imkan bulabilirseniz, bu leziz tavşan etinden yapılan yemeği yemenizi tavsiye ediyoruz.

  • Ravjuletti: Bir çeşit mantıdır. Maydanoz, doğranmış makarna ve parmesan (sert bir peynir) peyniriyle yapılır.

  • Torta Tal-Lampuki: Lampuki Malta’nın efsanevi balığıdır. Maltalıların gönlünde de Malta mutfağında da özel bir yeri olan bu balığın, İngilizce adı Dolphin Fish’tir. Sicilya’da isa Lampugi adıyla bilinmektedir. Lampuki göçmen bir balıktır. Sonbaharda Lampuki akımına uğrayan Malta’da, av mevsimi Ağustos ayında, balıkçı teknelerinin din adamları tarafından kutsandığı bir ayin ile başlamaktadır. Farklı iş kollarında çalışanlar bile, Lampuki’nin av mevsiminde, birkaç gün avlamaya katılmayı, bir gurur olarak kabul etmektedirler. Maltalılar, Roma döneminden beri neredeyse hiç değişmemiş Lampuki avlama yöntemleriyle övünmektedirler. Yakalandığı zaman parlak mavi ve altın rengiyle çok güzel gözüken Lampuki balığı, öldükten hemen sonra bu renklerini kaybetmektedir. Lampuki yağda kızartıldığın da çok lezzetlidir. Ancak Maltalıların geleneksel hazırlama biçimi, domates, soğan, siyah zeytin, ıspanak, kuru üzüm ve cevizle karıştırıp, sonrasında hamura sarıp fırında pişirmektir.


Malta çarşısına indiğinizde ise buradan pek de farklı sahnelerle karşılaşmazsınız. Tezgahlarda görmeye alışık olduğumuz, marmelatlar, pekmezler ve otlu peynirler satılmaktadır. Aynı zamanda Malta Adası’nın şarapları da çok ünlüdür ve hemen her fiyata şarap bulmak mümkündür.


Tüm bunların yanı sıra daha bilindik lezzetler arayanlar için ise neredeyse her adım başında Mc Donalds, Burger King, Pizza Hut gibi büyük yemek firmalarını da bulmak mümkündür.